Študijné programy

Študuj a programuj
 • Aplikovaná informatika

  Celý svet je od rána do večera zavesený na sociálnych sieťach, aplikáciách a weboch - a práve tie sú tvojim ihriskom. Ľudí, ktorí budú konzumovať obsah, bude vždy viac, ako tých, ktorí dokážu vytvárať platformy na jeho šírenie. Staň sa vývojárom, ktorý bude určovať algoritmy sociálnych sietí, naprogramuje tie najsťahovanejšie aplikácie, vytvorí umelú inteligenciu, ktorá zmení naše vnímanie reality alebo ochráni systémy pred hackermi. Študuj aplikovanú informatiku a vytváraj technológie budúcnosti.
  O študijnom programe:
  Naučíme ťa všetko o programovaní, operačných a databázových systémoch, algoritmoch či zbere a spracovaní dát. Po absolvovaní budeš vedieť programovať v C, C++, Jave, Pythone, HTML5, PHP, Javascripte aj Ajaxe (ale že si vďaka tomu nájdeš frajera/frajerku ti sľúbiť nemôžeme). Dnes sa už žiadna spoločnosť nezaobíde bez dobrého CRM-ka, cloudového riešenia alebo šikovného cyber sekuriťáka - o nápadníkov na trhu práce rozhodne nebudeš mať núdzu.

  Naši absolventi sa často uplatňujú v technologických spoločnostiach ako špecialisti IT bezpečnosti alebo IT architekti, najväčší počet z nich však kódi weby, appky a AI v startupoch, o ktorých si už určite počul. Staň sa jedným z nich a podaj si prihlášku. Just do IT.
 • Informačné a komunikačné technológie

  Keby sa na tento študijný program prihlásili všetci, ktorí denne používajú mobilné zariadenia, žili by sme už teraz vo svete ako zo Star Treku. Osobní asistenti, inteligentné domy, autonómne vozidlá, digitálne siete. Štúdium programu Informačné a komunikačné technológie je pre tých, ktorí chcú rozumieť princípom komunikácie detailne i z nadhľadu.

  Otvor dvere a prispej k širokým možnostiam využitia moderných komunikačných zariadení. Vedomosti, ktoré získaš, ti umožnia hlbšie porozumieť všetkým oblastiam práce s multimediálnymi signálmi. Od princípov spracovania hlasu, obrazu či ďalších zmyslových vnemov cez ich prenos bezdrôtovými či optickými sieťami až po ich využitie v moderných multimediálnych aplikáciách. Lebo pre tých, ktorí si správu prečítajú a neodpíšu na ňu, je v pekle špeciálne miesto!
  O študijnom programe:
  Nezáleží na tom, či ťa viac zaujíma kompresia obrazu, návrh sieťovej infraštruktúry alebo systémy autonómnych vozidiel. Schopnosti a vedomosti, ktoré si vybuduješ, využiješ v spoločnostiach zaoberajúcich sa informačnými a komunikačnými technológiami, multimediálnymi službami či zložitými IT systémami. Ak vieš, že sa nemusíš báť 5G, prihlás sa na študijný program Informačné a komunikačné technológie a buď tým, kto konečne vynájde teleport.
 • Robotika a kybernetika

  Ako funguje bezpilotné lietadlo, hlasový asistent, automatický vysávač alebo robot, ktorý pomáha autistickým deťom nadobúdať sociálne zručnosti? Spýtaj sa na Ústave robotiky a kybernetiky, tam to budú vedieť všetci.
  O študijnom programe:
  Ak čakáš, že ťa naučíme, ako ovládnuť svet pomocou strojov, sklameme ťa. Na žiadnu apokalypsu ťa u nás pripravovať nebudeme. Na robotike a kybernetike ti však odovzdáme vedomosti o prevádzke a programovaní systémov automatizácie, vďaka ktorým fungujú dopravné systémy, energetická infraštruktúra či zdravotníctvo. Poď s nami navrhovať výrobné procesy, vytvárať mobilné aplikácie, stavať robotov, programovať a udržiavať systémy priemyselnej informatiky… a keď ti pri tom všetkom zostane čas na vojnu robotov, Matrix maratóny a súťaže o lístky na Comic-Con, good for you.
 • Jadrové a fyzikálne inžinierstvo

  Energia z jadier atómov predstavuje väčšinu elektrickej energie vyrobenej a spotrebovanej na Slovensku. Pochop, ako vznikajú rôzne druhy žiarenia a ako sa chrániť pred jeho potenciálne škodlivými účinkami, no zároveň, ako ho efektívne využiť, napríklad, v zdravotníctve. Skúmaj spoločne s nami nové materiály a nanoštruktúry a staň sa súčasťou tej najmúdrejšej partie geekov, akých si kedy stretol. Zaži simulácie fyzikálnych procesov na najvýkonnejších počítačoch a študuj havarijné stavy jadrových zariadení bez toho, aby k nim skutočne došlo! Aj ty môžeš prispieť k vývoju v oblasti jadrového a fyzikálneho inžinierstva, pre spomalenie klimatickej zmeny a udržateľné životné prostredie pre nás všetkých.

  O študijnom programe:
  Po absolvovaní štúdia na Jadrovom a fyzikálnom inžinierstve FEI STU získaš prehľad o fyzikálnych procesoch, ktoré prebiehajú v rôznych materiáloch, naučíš sa ich diagnostikovať a budeš vedieť všetko o bezpečnej konštrukcii, prevádzke a vyraďovaní jadrových zariadení.
 • Elektroenergetika

  Máš v sebe náboj? Rozhodne patríš k nám! Vždy ťa zaujímalo, ako sa dostane elektrina z veľkých zdrojov až k tebe domov do zásuvky? Sršíš nedočkavosťou dozvedieť sa, ako sa riadi elektrizačná sústava, a akú úlohu v nej zohrávajú obnoviteľné zdroje, nabíjacie stanice alebo veľké batériové úložiská? Alebo ťa láka navrhovanie svetiel všetkého druhu? U nás na elektroenergetike ťa čaká žiarivá budúcnosť!
  O študijnom programe:
  V študijnom programe Elektroenergetika nadobudneš komplexné vedomosti z oblasti výroby a prenosu, distribúcie a efektívneho využitia elektriny. Získaš znalosti z oblasti svetelnej techniky a budeš sa zaoberať aj technológiou nízko a vysoko napäťových zariadení. Spoznáš princíp a fungovanie elektrických strojov, pohonov a výkonovej elektroniky. Naši absolventi sa uplatňujú vo všetkých odvetviach elektroenergetiky - od projektantov elektrických rozvodov, špecialistov a analytikov energetických systémov, až po manažérov v etablovaných elektroenergetických spoločnostiach.
 • Automobilová mechatronika

  Autonómny elektromobil Tesla, vesmírny rover, osobný asistent pripojený do Internetu vecí, inteligentne riadená výrobná linka... Čo majú spoločné? Všetko sú to mechatronické zariadenia! Informácie a prakticky zamerané vedomosti hýbu dnešným digitálnym svetom. Ako sa to dá všetko zvládnuť? Ponúkame ti odbor, kde sa to dá. Mechatronika spája informatiku, elektronické systémy, automatizáciu a mechaniku s využitím inteligentných technológií. Náš flexibilný študijný program ponúka bezkonkurenčnú voliteľnosť predmetov. Po zvládnutí základov si u nás z bohatej ponuky vyberieš to, čo ťa baví. Máme pre teba pripravené 2 študijné zamerania.
  O študijnom programe:
  1. Zaujíma ťa využitie digitálnych technológií a automatického riadenia? Chcel by si naprogramovať vlastné smart zariadenie obdarené umelou inteligenciou, vizualizovať ho vo virtuálnej realite alebo prezentovať v metaverze? Vydaj sa cestou moderného zamerania "Inteligentné technológie a systémy".

  2. Chceš vedieť, ako fungujú hybridné vozidlá a elektromobily? Oslovili ťa autonómne vozidlá a transport? Ak ťa zaujímajú automobily, digitalizácia ich výroby alebo vodíkové technológie, tak práve pre teba je zameranie "Automobilová mechatronika a elektromobilita".
 • Elektrotechnika

  Bavilo ťa v detstve rozoberať veci a zisťovať, ako fungujú? Spoj prirodzenú zvedavosť so znalosťami z matematiky, fyziky a obvodovej techniky a dostaneš profil študenta elektrotechniky. Predstavoval si si niekedy, aký by bol svet bez internetu? Tak si teraz predstav, aký by bol svet bez vecí, ktoré fungujú vďaka elektrine. Študuj elektrotechniku - odbor, vďaka ktorému sa ľudstvo posunulo míľovými krokmi vpred.
  O študijnom programe:
  Naši absolventi sú odborníkmi v oblasti elektrotechniky, elektromagnetizmu, obvodovej techniky a ich znalosti a prax sú nesmierne oceňované pri vývoji priemyselných aplikácií, či meracej a diagnostickej techniky.

  Naučíme ťa všetko od počítačového videnia až po bezvodičový prenos dát, ale že sa z teba stane marvelovský antagonista, ktorý bude ovládať svet zo svojej pevnosti samoty, ti sľúbiť nemôžeme.
 • Elektronika

  Rozmýšľal si niekedy nad tým, ako fungujú najnovšie mobilné telefóny, tablety či počítače? Vyhľadávaš rôzne technologické vychytávky? Bavilo by ťa vyvíjať novú elektroniku, analytické zariadenia, či diagnostické sondy? Tak vyplň prihlášku a začni študovať náš odbor bez prijímacích pohovorov.

  Elektronické obvody, systémy na uchovanie a prenos dát, odosielanie riadiacich signálov. To všetko v sebe ukrýva hardvér, bez ktorého by v dnešnej dobe nebol možný tak dynamický a rýchly pokrok. Počas štúdia elektroniky ťa naučíme porozumieť fungovaniu tých najzložitejších zariadení a budeš schopný navrhovať najrozličnejšie obvody a súčasti hardvéru.
  O študijnom programe:
  Absolvent bude schopný analyzovať, navrhovať, diagnostikovať a udržiavať v prevádzke rôzne elektronické systémy. Pracovať môže ako člen alebo vedúci menšieho tímu pracovníkov v spoločenskej praxi, vo výrobných podnikoch najrôznejšieho zamerania, napr. v oblasti elektronických komunikácií, najmä v televízii, rozhlase, regionálnych audiovideocentrách, oddeleniach lekárskej elektroniky pri väčších zdravotníckych centrách, v oblasti elektronickej ochrany majetku, elektronických informačných systémov a i.